Kood ja kosmos

Alanud nädalal avanes tARTu galeriis uus näitus, mille ettevalmistamise käigus värvisime valge näituseruumi mustaks, et eksponeerida seal Kiwa ruumiinstallatsiooni "Kood ja kosmos".
"Kood ja kosmos" põhineb heli- ja valguse sünergial, mille keskmes on kunstniku poolt loodud planetaarium, mis ei imiteeri meie päikesesüsteemi, vaid loob fiktiivse mudeli sõltumatust planeetide süsteemist. Installatsiooni heli on sisse loetud olematus, abstraktses keeles ooperilaulja Maria Listra poolt.

Näituseruumis paiknevad planeedid, millele kunstnik on siirdanud „toore koodi“. Toorkood ehk tekstimüra viitab potentsiaalile sisaldada endas kõiki teisi võimalikke keeli ja koode. „Olulised teemad on tundmatus, paljusus ja kaasamõtlemine,“ avab Kiwa ruumi-installatsiooni algset impulssi ja lisab „Keele ületamine – see on nagu ilus kangas, kus on palju tühikuid, teisalt suhtud igasse tähemärki hoolivalt, nagu selili kukkunud mardikasse. Samas on keel saanud liiga palju võimu ja segab adekvaatset maailma kirjeldamist, seega tuleb pöörduda tunnetuse poole, mille puhul on oluline eelarvamusevaba taju ja kahepoolne kogemine“. Heli on ruumis esitatud mimekanalilise virtuaalse “koorina”, mis kujutab endast maailma lõpus luupima jäänud tühja koodi.

Kiwa näitus avanes Tartu Valgusfestivali raames ning jääb avatuks kuni 23. detsembrini 2021.
Tartu Valgusfestivali ajal saab näitust külastada 26.-30 oktoobril:
K-N 12-19, R 12-21 ja L 12-18
Lisaks toimub 29.10 kell 19.00 kunstnikutuur.

Peale festivali jääb näitus avatuks tavapärastel aegadel kuni 23. detsembrini 2021. tARTu galerii asub Tartu Aparaaditehases, Kastani 42. tARTu poes saab näha, kuulata, lugeda ja kaasa osta ligi 100 looja teoseid.
tARTu galerii avatud:
T-R 12-18 ja L 12-16

tARTu galerii näituseprogrammi toetab Tartu linn ja Kultuurkapital.

Kiwa (1975) on õppinud Eesti Kunstiakadeemias skulptuuri ja Tartu Ülikoolis filosoofiat. Tegu on mitmetahulise meta-kunstnikuga, kes viljeleb installatsiooni, teksti, heli, maali, filmi ning loob kontseptuaalseid projekte. Kiwa on oma põlvkonna huvitavaim ja samas krüptiliseim esindaja, kes allub raskelt igasugusele üldistavale analüüsile.Tema teosed kuuluvad Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi ning Euroopa ja Ameerika erakogudesse. Alates 2014. aastast on Kiwa vedanud kirjastust ;paranoia. Lisaks on ta tegutsenud paljude näituste kuraatorina. Muuhulgas kureeris ta 2014. a Voronja galerii avanäituse "Ajutine valitsus. Nelikend aastat punki."

Eelmine
Koprad, tao ja rooste
Järgmine
Elu koos kunstiga

Lisa kommentaar

Email again: